صفحه اصلی / آموزش کسب و کار / تبلیغات CPC چیست و نحوه کار تبلیغات کلیکی

تبلیغات CPC چیست و نحوه کار تبلیغات کلیکی

تبلیغات CPC

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (تبلیغات CPC)، همانطور که از اسمش پیداست به مدلی از تبلیغات اینترنتی نوین گفته می‌شود که فرد آگهی‌دهنده در ازای کلیک‌هایی که روی تبلیغاتش می‌شود، پرداخت هزینه را انجام می‌دهد. این کلیکمی‌تواند روی یک لینک، یک نتیجه جستجو در گوگل و یا یک بنر تبلیغاتی روی وبسایت یا اپلیکیشن موبایل باشد. طبیعتا در تبلیغات cpc کلیک روی تبلیغات باید در نتیجه علاقه کاربر و به صورت واقعی باشد و هر روشی که باعث شود به طور مصنوعی و ساختگی بر تبلیغات کلیک شود، در‌ اصطلاح کلیک تصنعی یا غیرواقعی خوانده شده و مجری تبلیغات با فرد یا رسانه خاطی برخورد خواهد کرد. هر چند که سیستم‌های پیشرفته مجری این مدل تبلیغاتی مانند گوگل و یا فیسبوک چنین کلیک‌هایی را شناسایی و آنها را برای آگهی دهندگان بدون هزینه ثبت می‌کنند.

 

پرداخت به ازای کلیک یا PPC نام مدلی از تبلیغات اینترنتی است که در آن بازدیدکنندگان تبلیغات به وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل و یا رسانه‌ای دیگر هدایت می‌شوند و تبلیغ دهنده بر اساس تعداد کلیک‌ها و مراجعهبه رسانه خود، به نمایش دهنده هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کند. این روش درزمان خود نوآوری در صنعت تبلیغات اینترنتی محسوب می‌شد و به مرور جایگزین متدهای سنتی تبلیغات بنری (مدت‌دار) و پرداخت به ازای تعداد نمایش شد. مدل‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری از پرداخت به ازای کلیک نیز هم‌اکنون در حال بهره‌برداری هستند که به عنوان مثال می‌تواند به پرداخت به ازای منجر شدن به خرید اشاره کرد.

مفهوم CPC در تبلیغات اینترنتی هزینه به ازای هر کلیک، مبلغی که شما به ازای هر کلیک پرداخت می کنید، این بدان معناست که شما وقتی که مخاطبی روی بنر شما کلیک کرد و وارد وب سایت شما گردید هزینه پرداخت می کنید.

در سال ۱۹۹۶ (میلادی) در نرم‌افزاری به نام Planet Oasis از این مدل پرداخت، برای کلیک‌هایی که شرکت‌ها در دایرکتوری نرم‌افزار دریافت می‌کردند استفاده شد. در ابتدا شرکت‌ها کمی محتاطانه با این مدل برخورد کردند اما در انتهای ۱۹۹۷ (میلادی) بیش از ۴۰۰ برند مشهور از این مدل استقبال کردند.

گوگل در دسامبر ۱۹۹۹ تبلیغات جستجوگر خود را آغاز کرد و در اکتبر ۲۰۰۰محصول تبلغاتی خود را با نام تجاری Google AdWords به بازار عرضه کرد. اماتا سال ۲۰۰۲ که مدل پرداخت به ازای کلیک معرفی شد کماکان از مدل پرداخت بهازای تعداد نمایش استفاده می‌کرد. هم‌اکنون ۹۶ درصد درآمد شرکت گوگل از تبلیغات ناشی می‌شود.

کلیک غیر واقعی

  • کلیک‌هایی که خود ناشر آگهی بر تبلیغ انجام می‌دهد.
  • ناشر، مشوق‌هایی برای کلیک بر روی تبلیغات در نظر می‌گیرد.
  • استفاده از ابزارهایی که منجر به ایجاد کلیک های اتوماتیک و یا افزایش ترافیک می‌گردد.
  • ربوت‌ها
  • هرگونه نرم‌افزارهای فریبنده

کلیک روی تبلیغات گوگل باید در نتیجه علایق کاربر و به صورت واقعی باشد وهر روشی که باعث شود به طور مصنوعی و ساختگی بر روی تبلیغات کلیک شود، در خط مشی های مرتبط با برنامه ها به شدت ممنوع شده است».

بر اساس نتایج مطالعات انجام‌شده، شکاف ارتباطی میان مشتریان احتمالی و شرکت‌ها باعث عدم تحقق هدف‌های ارتباطی و فروش می‌شود. در حقیقت ضعف شرکت‌ها در تبلیغات و اطلاع‌رسانی نمی‌تواند سطح درگیری بالایی را در ذهن مخاطب ایجاد کند. همچنین بی‌اطلاعی شرکت‌ها از ثمربخشی تبلیغات و تأثیرپذیری مصرف‌کنندهو ضعف در روانشناسی فروش مانع از تحقق اهدافی هست که بدون مطالعه و به‌صورت غیرقابل‌اندازه‌گیری در نظر گرفته‌شده‌اند. عدم آشنایی و در نظر نگرفتن مرحله عمر محصول و غفلت از تفاوت رفتارهای مصرف‌کننده در هر مرحله می‌تواند تا اندازه زیادی باعث عدم موفقیت برنامه تبلیغاتی گردد.
در مدل اثربخشی تبلیغات CPC دو عنوان ارتباطات و چرخه عمر محصول موردبررسی قرار می‌گیرد؛
درعنوان ارتباطات، تکنیک‌های تبلیغات و چگونگی اجرا، جاذبه‌های تبلیغات و چگونگی جذب مخاطب و اثرگذاری بر روی احساسات و همچنین محتوای پیام موردبررسی قرار می‌گیرد.
در عنوان چرخه عمر محصول، وضعیت و نوع اثرگذاریبر مخاطب در مرحله‌ای از PLC که در آن قرار دارد، مطالعه می‌گردد. این وضعیت در دوره معرفی، اطلاع‌رسانی، رشد، ترغیب، بلوغ، تثبیت و یادآوری محصول است.
ثمربخشی نهایی محصول با سه مقوله ذهنی در مصرف‌کننده شناسایی می‌گردد:
1.    مشتری، تصویر ذهنی مثبتی نسبت به شرکت ارائه‌کننده محصول داشته باشد.
2.    مشتری، محصول را در بالاترین موقعیت ذهنی خود قرار دهد Top Of Mind.
3.    برند یا نام تجاری نسبت به رقبا ترجیح داده شود.

شاخص های ارزیابی اثربخشی تبلیغات کلیکی

شاخصهایی که به منظور ارزیابی اثربخشی تبلیغات کلیکی تا کنون استفاده می شود در این بخش توضیح داده شده است:

–  Clicks/Click-through: به تعداد بازدیدکنندگانی گفته می‌شود که روی لینک بنر کلیک کرده و وارد صفحه فرود آگهی‌دهنده شده‌اند، گفته می‌شود.

–  Click-through rate: این شاخص که انحصارا CTR نامیده می‎‌شود با تقسیم تعداد کلیک ها به تعداد بازدید کل تبلیغ بدست می‌آید. به طور معمول این عددبرای مدل تبلیغی بنری در گوشی های هوشمند کمتر از ۱ بوده و برای مدل تبلیغی اسپلش بین 5 تا 10 درصد بود است.

–     Cost per action (CPA): این شاخص به معنای هزینه به ازای اقدام مانند ثبت نام، خرید، دانلودو … می باشد. CPA و یا همان هزینه به ازای اقدام با تقسیم هزینه کل کمپین تبلیغ به ازای کل تعداد افرادی که اقدام به ثبت نام، دانلود و … (معمولاً مشتری جدید) کرده اند، بدست می آید، به طور مثال اگر شما یک میلیون تومان صرف هزینه یک کمپین تبلیغی کرده اید و تعداد افراد 1400 نفر اپلیکیشن شما را نصب کرده باشند، CPA برابر 714 تومان می باشد.

منبع : تبیان

درباره zahra samie

این مطالب را نیز ببینید!

کلید وردپرس

کلید وردپرس API چیست؟

کلید وردپرس API چیست؟ بارها دیده ایم که برای راه اندازی یک افزونه ی وردپرسی …

2 دیدگاه‌ها

  1. تبلیغات در گوگل

    ممنون از اطلاعاتی خوبی که در مورد این
    سرویس قرار دادید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *